Dom Priroda
Kategorija:

Priroda

Oglas

Najopasnija riba za ljude: čak je dajemo i djeci. Budite oprezni.

Nije sva hrana koju konzumiramo iznimno korisna za tijelo, iako je njihova glavna funkcija pružanje dobrobiti.

Web stranica marieclaire.ru sastavila je popis riba koje je najbolje isključiti iz prehrane kako ne biste postali žrtva zaraženog morskog života:

divlji brancin;
TILEFISH
veliki atlantski losos;
morski pas;
kraljevska skuša;
sabljarka;
rubetta (škarpina);
crvena tuna;
crveni šaran;
kupiti sushi.

Prilikom konzumiranja ribe mogu se pojaviti sljedeće bolesti:

Opisthorchiasis. Trematodoza, koja utječe na žučni mjehur, žučne kanale i kanale gušterače.

Klonorhijaza. Varijanta trematodoze jetre, koja je po vrsti lezije i kliničkim manifestacijama slična opisthorchiasis.

Difilobotrijaza. Bolest je karakterizirana parazitizmom u crijevima odraslih helminta, koji mogu doseći 10 m duljine.

Dioktofimoza. Parazitoze se uglavnom javljaju kod životinja koje jedu sirovu ribu, ali mogu zahvatiti i ljude.

Ako se nakon konzumacije ribe pojave simptomi bolesti, potrebno je konzultirati liječnika.
Kada kupujete ribu na tržnici ili je naručujete u restoranu, ne ustručavajte se čitati etikete i ne bojte se postavljati pitanja koja vam mogu dati potpunu informaciju o proizvodu.

Oglas

Najbolja komercijalna hrana koja je opasna i ne smije se jesti. Tako ih je lako pronaći da su mnogi potrošači u iskušenju kupiti ih.

Najbolja komercijalna hrana koja je opasna i ne smije se jesti. Lako ih je pronaći i predstavljaju veliki zdravstveni rizik

Sveučilišni profesor upozorio je na sve veće opasnosti koje može uzrokovati prehrana bogata pretjerano prerađenom hranom.

Te bi se namirnice trebale stavljati na tržište s upozorenjima sličnim onima na kutijama cigareta, rekao je profesor. Iako konzumacija visokoprerađene hrane nosi mnoge rizike, ona je uključena u prehranu mnogih ljudi.

Ove su namirnice opasne za sve i ne bi trebale zamijeniti zdravu prehranu. Ne smiju se konzumirati redovito jer mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.

Profesor Carlos Monteiro sa Sveučilišta Jejo Paulo rekao je Guardianu na Međunarodnom kongresu o pretilosti, ziare.com: “AFS povećavaju svoj udio i dominaciju u globalnoj prehrani, unatoč zdravstvenom riziku koji predstavljaju u smislu povećanja rizika od mnogih kroničnih bolesti rekao je, prema UN-u.

Konzumacija pretjerano prerađene hrane može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput pretilosti i kroničnih bolesti povezanih s prehranom poput dijabetesa.

„VMP-ovi zamjenjuju zdraviju i manje prerađenu hranu diljem svijeta te također dovode do pogoršanja prehrambene kvalitete zbog svojih različitih štetnih svojstava.

Zajedno, te su namirnice odgovorne za epidemiju pretilosti i druge kronične bolesti povezane s prehranom poput dijabetesa”, kaže.

Upozorenje dolazi u kontekstu brzog porasta globalne potrošnje PPH. To uključuje žitarice, napitke, gazirana pića, proteinske mješavine, brzu hranu i gotova jela.

Ultra-prerađena hrana je prava opasnost za zdravlje

U SAD-u i Velikoj Britaniji više od polovice prosječne prehrane sadrži pretjerano prerađenu hranu. Dijeta koja sadrži do 80% PUF-a tipična je za neke ljude, posebno mlade iz siromašnih ili siromašnih područja.

UPF-ovi su povezani s 32 štetna učinka na zdravlje. Najveća svjetska analiza od prosinca do veljače otkrila je da to uključuje bolesti srca, dijabetes tipa 2, rak, probleme mentalnog zdravlja i rizik od rane smrti.

Profesor Carlos Monteiro i njegovi kolege prvi su upotrijebili izraz “UPF” prije 15 godina. U to su vrijeme razvili sustav klasifikacije hrane “Nova”.

Ovaj sustav hranu i piće dijeli u četiri skupine. To su minimalno prerađena hrana, prerađeno kuhinjsko posuđe, prerađena hrana i ultraprerađena hrana.

Oglas

Žene ne nose gaćice direktno ispod sarija (tradicionalna ženska haljina od tkanine jarkih boja). Kao što sam već rekao, Indija je zemlja kontrasta.

Zato sam ovakvog mišljenja. Ako su se muški turisti u Indiji već odavno navikli i trude se ne obazirati na svoje “čudnosti”, to je zato što Europljani radije skidaju donje rublje prije tuširanja, obično nose jedno donje rublje umjesto dva i čudno se ponašaju. Ovako nas doživljavaju stanovnici ove egzotične zemlje.

Ali kako ih ostatak svijeta vidi? U Indiji je prihvaćeno otkrivanje trbuha s godinama i tu tradiciju slijedi većina žena u starijoj dobi. No, u Indiji nije prihvatljivo svima pokazivati ​​noge, a dok se muškarcu neće reći ništa, žena s golim nogama će biti javno ukorena.

Jednog dana šetali smo ulicama seoskog grada s prijateljem kojeg smo sreli na odmoru. Mislim da je bio iz Češke i da je tog dana nosio najosnovniji par traper hlačica. Noge su joj bile prilično duge i vitke i kratke hlače su im jako dobro pristajale. Bile su to obične kratke hlače, ne one kakve se nose ovih dana, one koje pokazuju više od hlača.

Gužva je rasla, vika je počela, a ja sam počeo primjećivati ​​da će se ovo pretvoriti u javno bičevanje. Otrgnuli smo se od gomile i otišli s ulice u hotel. Tamo nam je jedan lokalni stanovnik objasnio da u Indiji nije prihvaćeno da žene gole noge.

Sutradan smo nas troje šetali ulicom: ja, moj prijatelj Čeh i Indijac. Tada se pred nama otvorila ova slika: jedna mještanka prodavala je začine na uglu ulice, točno na pločniku.

Žena je ustala, napravila nekoliko koraka od svoje improvizirane vitrine, raširila noge i ne podigavši ​​sari, ispraznila svoje prirodne potrebe na pločnik. Gotovo smo poludjeli od čuđenja.

Vodič nam je objasnio da u Indiji nije baš običaj da lokalno stanovništvo traži toalete, kojih je na ulicama jako malo, te da žene ne nose donje rublje ispod sarija kako ne bi brinule o zahvatu. Opisao sam gore.

Drugim riječima, grehota je i šteta pokazivati ​​svima svoje noge u pristojnom obliku. A hodanje ulicama bez donjeg rublja i vršenje nužde na pločniku na svakom koraku je norma. To je taj kontrast

Oglas

Umrla je najstarija žena na svijetu, Španjolka Maria Brañas Morera. Njezina obitelj potvrdila je da je preminula u dobi od 117 godina i da je proživjela dva svjetska rata, Španjolski građanski rat, Španjolsku groznicu 1918. i pandemiju COVID-a.

“Maria Brañas nas je napustila. Umrla je kako je htjela: u snu, mirno i bez boli”, napisala je obitelj na njenom profilu na društvenoj mreži “X”.

Branyas se zarazila COVID-19 samo nekoliko tjedana nakon što je proslavila svoj 113. rođendan, ali se potpuno oporavila. Njezina najmlađa kći, Rose Moret, jednom je majčinu dugovječnost pripisala genetici.

“Nikad nije išla u bolnicu, nikad nije slomila kost. Dobro je, ništa je ne boli”, rekao je Moret za katalonsku televiziju prije godinu dana.

Guinnessova knjiga rekorda službeno joj je priznala status najstarije osobe na svijetu u siječnju 2023., nakon smrti francuske časne sestre Lucille Rendon u dobi od 118 godina.

Nakon Branyasine smrti, najstarija živuća osoba na svijetu je Japanka Tomiko Itooka, rođena 23. svibnja 1908., ima 116 godina.

Posljednja dva desetljeća Brañas Morera živio je u staračkom domu u gradu Olot na sjeveroistoku Španjolske. U utorak je upozorila da se osjeća slabo.

Maria Brañas Morera je stogodišnjakinja koja je sa 117 godina i 73 dana postala najstarija potvrđena živuća osoba na svijetu nakon smrti Lucille Randón (1904. – 2023.).

Brañas je rođena 4. ožujka 1907. u Kaliforniji, godinu dana nakon što su njezini roditelji emigrirali u Sjedinjene Države. Prve godine života provela je u San Franciscu, a nakon osam godina obitelj se odlučila vratiti u Španjolsku. Oženio se 1931. s Joan Moret i dobio troje djece, 11 unučadi i 13 praunučadi.

Oglas

Preminuo je sin bivšeg gradonačelnika Metkova, saborskog zastupnika i poznatog neretvanskog poduzetnika Stipe Gabriča Džambe.

Ivan Gabrich Jumbo preminuo je u nedjelju 18. kolovoza u 40. godini života.

Iza njega su ostali supruga, dva sina i kćer.

Amaterska košarkaška liga oprostila se i od Gabricha Dzhamba Jr.

“Danas je našu košarkašku javnost šokirala tužna vijest da nas je prerano napustio Ivan Gabrich-Jumbo. Uvijek nasmijan i pozitivan, vedar duh svake od ekipa za koje je igrao u Koala ligi (PBZ, Jalapenos, Fortunal).

Koal League ovim putem izražava sućut obitelji i prijateljima našeg Ivana, neka počiva u miru Božjem!”

Posljednji ispraćaj Ivana Gabricha Zhambe održat će se u srijedu, 21. kolovoza, u 18 sati na gradskom groblju sv. Ivana u Metkoviću.

Metkovski gradonačelnici kroz povijest.

Općina Metkovići uspostavljena je u Trstu, 30. studenog 1811. dekretom guvernera Ilirskih pokrajina Henri-Gatiena Bertranda. Do tada je bila u zajednici s oćinom Opuzen. Nakratko je, između 1816. i 1823. Metković ponovo bio pripojen općini Opuzen. Do kraja Drugog svjetskog rata čelni čovjek grada nosi naziv Načelnik Općine Metković, s tim da su do metkovskog kotara imali službeni talijanski naziv “sindaco”, a nakon uspostave kotara imaju viši naslov “poesta”. Nakon Drugog svjetskog rata naziv se mijenja u Predsjednik Narodnog odbora Općine Metković, 1963. dolazi naziv Predsjednik Općinske skupštine Općine Metković, a nedugo nakon proglašenja neovisne Republike Hrvatske, od 1993. godine Gradonačelnik grada Metkovića.

Oglas

Međutim, takva navika je opasna i mora se iskorijeniti. Važno je na vrijeme isključiti punjač jer ostavljanje upaljenog može dovesti do ozbiljnih posljedica.

Svaki vlasnik uređaja trebao bi shvatiti da čak i ako gadget nije povezan, punjač nastavlja trošiti energiju.

Stoga gašenje ima smisla, barem sa stajališta uštede energije.

Iako se na prvi pogled troškovi energije za ostavljanje punjača bez kabela za napajanje mogu činiti malima, u praksi, ako se ostave uključeni dulje vrijeme, troškovi mogu biti značajni.

Također je vrijedno razmotriti moguću posljedicu ove navike – opasnost od kratkog spoja.

Svatko od nas ima sve vrste gadgeta: mobilne telefone, pametne telefone, tablete i tako dalje. Bez njih više nije moguće zamisliti naš svakodnevni život, toliko su se čvrsto ustalili u našim životima.

Svoje mobilne uređaje štitimo od padova, prljavštine i vlage, no često se ne zaštitimo od opasnosti od požara. Neki ljudi, bez razmišljanja o posljedicama, cijelu noć uključuju struju na telefonu, stave ga pod jastuk, na sofu ili stolicu i odu sami u krevet. Drugi, žureći na posao ujutro ili zbog obaveza, uzmu telefon u ruke, a “punjač” ostaje u utičnici u ispravnom stanju cijeli dan; Događa se i da se punjač ne gasi mjesecima. Međutim, treba imati na umu da punjač za mobitel koji ne puni uređaj, već je samo spojen na struju i pod naponom, može izazvati požar. Ovakvi požari se ne događaju često, ali se događaju.

Tako je 7. kolovoza u 05:49 dežurna centrala zaprimila dojavu o požaru stambenog objekta. Na mjesto događaja upućeni su: dežurno mjesto vatrogasno-spasilačke jedinice broj 3 na dvije autocisterne i auto ljestavama, izdvojeno mjesto vatrogasno-spasilačke jedinice broj 3 na jednoj autocisterni, ukupno deset osoba, a vatrogasna služba na stožernom vozilu od dvije osobe. Za gašenje su iz autocisterne dopremljene dvije cijevi “B”. Plinsko-dimozaštitna služba radila je 20 minuta. Požar je u potpunosti ugašen u 06:38 sati. Uslijed požara u dvosobnom stanu izgorjela je soba ukupne površine 5×4 metra, tapete u hodniku su oštećene vatrom u cijelom prostoru. Zbog trovanja ugljičnim monoksidom u bolnicu su zbrinuti: muškarac rođen 1958. god. i žena rođena 1976.g. Pet osoba je evakuirano. Pretpostavlja se da je uzrok požara hitan rad punjača mobitela.

U uputama za mobilni telefon i njegov punjač jasno stoji da se iz sigurnosnih razloga punjač koji ne radi za svoju namjenu mora isključiti iz mreže. Uređaj ostavljen u utičnici može biti podvrgnut strujnom udaru u mreži (tehnički kvarovi, uključivanje transformatora…), zbog čega se “punjenje” može ne samo dimiti, već i zapaliti;

Moderni punjači za telefone i druge gadgete opremljeni su ugrađenim protupožarnim sustavom. Međutim, svaki uređaj ima životni vijek, a kućište punjača može se otopiti i zapaliti ako se životni vijek punjača dosegne;

Još jedno pravilo kojeg se morate pridržavati je korištenje originalnih punjača dizajniranih za određeni model telefona ili tableta. U praksi ne koristimo uvijek “pravi” punjač za “pravi” gadget. Ako za punjenje telefona ili pametnog telefona koristite drugi, jači punjač, ​​postoji opasnost da se sam punjač zapali ili čak eksplodira baterija;

U proljeće i ljeto veliku opasnost predstavlja punjač ostavljen u utičnici za vrijeme grmljavinskog nevremena. Udar groma može oštetiti svaki električni uređaj, a da ne spominjemo punjač koji se može zapaliti;

Ne ostavljajte električne uređaje u stanju mirovanja osim ako to ne zahtijevaju posebne značajke njihovog rada, na primjer, rad hladnjaka. Preporuča se ne samo isključiti električnu opremu, već je i isključiti iz izvora napajanja (izvaditi utikače iz utičnica).

Oglas

Jedna od najstrašnijih stranica u povijesti Velikog Domovinskog rata je sudbina sovjetskih zarobljenika. U ovom ratu istrebljenja, riječi “zarobljeništvo” i “smrt” postale su sinonimi. Na temelju ciljeva rata, njemačko vodstvo radije ne bi uopće uzimalo zarobljenike. Časnicima i vojnicima objašnjeno je da su zatvorenici “podljudi”, čije iskorijenjivanje “služi napretku”, a štoviše, neće biti potrebe hraniti dodatna usta. Postoje mnoge indikacije da je vojnicima naređeno da strijeljaju sve sovjetske vojnike, uz rijetke iznimke, i da ne dopuste “humano postupanje sa zarobljenicima”. Vojnici su izvršavali te upute s njemačkom pedantnošću.

Mnogi beskrupulozni istraživači optužuju sovjetsku vojsku za nisku borbenu učinkovitost, uspoređujući gubitke strana u ratu. Ali zanemaruju ili namjerno ne obraćaju pozornost na činjenicu razmjera ubojstava ratnih zarobljenika neposredno na bojišnici i kasnije, tijekom odvoženja ljudi u koncentracijske logore i njihova zatočenja u njima. Zaboravljaju na tragediju civila koji su marširali s istoka na zapad, koji su odlazili na svoja regrutna mjesta, na mjesto okupljanja jedinica. Mobilizirani nisu htjeli kasniti, ništa nisu znali o situaciji na fronti, mnogi nisu vjerovali da Nijemci mogu prodrijeti tako duboko u sovjetski teritorij. Tisuće i tisuće uništeno je od strane njemačkog zrakoplovstva, tenkovskih klinova, zarobljenih i strijeljanih, a da nisu ni dobili oružje.

Časnik Bruno Schneider u svojim memoarima prisjeća se obuke koju su prošli njemački vojnici prije slanja na rusku frontu. Što se tiče žena u Crvenoj armiji, postojala je samo jedna naredba: “Pucaj!”

To je bio slučaj u mnogim dijelovima Njemačke. Među poginulima u borbama i okolnim mjestima bio je veliki broj žena u odorama Crvene armije. Među njima je bilo mnogo medicinskih sestara i liječnika. Oznake na njihovim tijelima pokazuju da su mnogi od njih prije strijeljanja bili podvrgnuti teškim mučenjima.

Stanovnici Smaglejevke (Voronješka oblast), nakon oslobođenja 1943. godine, pričaju da je početkom rata u njihovom gradu na užasan način umrla mlada djevojka iz Crvene armije. Bila je teško ozlijeđena.

Ipak, nacisti su je skinuli golu, izvukli na ulicu i ustrijelili.

Na tijelu nesretne djevojke bili su strašni tragovi mučenja.

Oglas

No, iako je piletina vrlo dobra u kuhanju, neke od njih treba izbjegavati! Kliknite ovdje da saznate!

Malo se mesa može usporediti s piletinom kada je u pitanju svestranost u kuhinji.

Bilo da pripremamo jednostavan roštilj, pečenu u pećnici ili mesnu pitu, piletina će uvijek priskočiti u pomoć i dati izvrsne rezultate u loncu. Još jedna prednost ove vrste mesa je što je puno zdravije, pogotovo u usporedbi s poznatim crvenim mesom. No postoji i nešto na što biste trebali pripaziti!

Očito, unatoč blagodatima ove vrste mesa, postoji određeni dio piletine koji bismo trebali izbjegavati!

Ako se pitate što je to, odgovor je jednostavan: koža! Da, iako je pileća kožica vrlo ukusna, ona nije najzdraviji dio piletine, pogotovo kad je hrskava u pećnici! Kliknite ovdje da saznate rizike konzumiranja previše pileće kože!

Pileća koža je bogata zasićenim mastima

Ovaj dio piletine je izrazito masan i bogat zasićenim mastima.

Ako niste sigurni u učinke ovih masti

na našem tijelu, posljedice nisu dobre! Osim problema sa srcem, možemo se suočiti i s ozbiljnim problemima krvožilnog sustava. Još jedan negativan učinak je povećanje razine kolesterola u krvi i razvoj rizika od srčanih problema.

Stoga koliko god pileća kožica bila ukusna, pobrinite se da ne bude prečesta u vašoj svakodnevnoj prehrani!

Oglas

Koraljni grebeni privlače milijune turista svake godine zbog svoje ljepote, raznolikosti i mogućnosti za ronjenje i snorkeling. Međutim, kako bismo sačuvali ove fragilne ekosustave za buduće generacije, važno je promicati održivi turizam i pridržavati se određenih smjernica prilikom posjeta. Evo nekoliko prijateljskih savjeta za posjetitelje koralnih grebena:

  1. Ne dirajte koralje: Koralji su vrlo osjetljivi i mogu biti oštećeni čak i laganim dodirima. Stoga, nemojte dirati, gaziti ili uzimati koralje prilikom ronjenja ili snorkelinga.
  2. Koristite ekološki prihvatljivu kozmetiku: Kada koristite kreme za sunčanje, birajte one koje su ekološki prihvatljive i bez štetnih kemikalija koje mogu oštetiti koraljne grebene.
  3. Stranice: 1 2

Oglas

Koraljni grebeni su jedni od najbogatijih i najraznolikijih ekosustava na svijetu, koji podržavaju širok spektar morskih životinja i biljaka. Evo nekoliko ključnih aspekata o koraljnim grebenima:

  1. Bioraznolikost: Koraljni grebeni su dom tisućama vrsta riba, rakova, školjki, morskih kornjača, morskih sisavaca i drugih organizama. Ovi ekosustavi nude obilje hrane, skloništa i reproduktivnih mjesta za morske životinje diljem svijeta.
  2. Koraljne formacije: Koraljni grebeni su građeni od koraljnih polipa, malih životinja sličnih meduzama koje grade tvrde kalcijev karbonatni skelet. Kada polipi umru, njihovi skeleti ostaju i postaju temelj za daljnji rast koraljnih formacija.
  3. Ogroženost: Koraljni grebeni suočavaju se s brojnim prijetnjama, uključujući klimatske promjene, onečišćenje, prekomjerni ribolov, turizam, i uništavanje staništa. Ove prijetnje mogu uzrokovati izumiranje vrsta, izbijanje bolesti i opće urušavanje ekosustava.
  4. Stranice: 1 2

Oglas

Noviji postovi